- Komerční sdělení -zprávy
HomeDomovMezonet vznikl jako nástavba domu z poloviny minulého století. Definuje jej jednoduchost...

Mezonet vznikl jako nástavba domu z poloviny minulého století. Definuje jej jednoduchost prostor, čistota a geometrie

Úkolem architekta Jakuba Kolaroviče bylo navrhnout interiér nástavby tak, aby vyhovoval modernímu způsobu života. Díky tomu, že nástavba sestávala ze dvou podlaží, bylo možno prostor členit podle funkcí vertikálně.

Základem celého projektu bylo rozdělení funkcí na podlaží. Na prvním podlaží nástavby se tak nachází společenský prostor s materiálově výraznou kuchyní, jídelnou a světlou obývací zónou. Zboku jej lemuje jednoduché lehce působící schodiště.

Moderní světlý obývací pokoj se schodištěm a černou kuchyní
Pravoúhlé tvary nábytku, schodů, hrany dveří architekt změkčil použitím kulatých prvků interiéru. Zdroj: Matej Hakár

Černou kuchyňskou linku doplňují pracovní desky z umělého kamene, světle šedá keramická podlaha odráží tvar schodů i nábytku. Prostor zjemňuje kulatý kuchyňský stůl z dubového dřeva a dlouhá dřevěná komoda, která se táhne pod schody.

Horní podlaží zahrnuje hlavní ložnici, šatník a koupelnu. Za povšimnutí stojí atypické dveře do koupelny a do šatníku (po bocích ložnice), které kopírují sklon střechy. Hlavní osvětlení podkroví je vyřešeno integrovanými nábytkovými LED pásy. Tento přístup nechává prostor pro osazení bodových svítidel do podhledu jako doplňkového osvětlení pro zvýraznění konkrétního místa. Například na konci schodiště či centrálně nad postelí. Geometrii prostoru doplňuje hliníková vzduchotechnická mřížka.

Výběr materiálů, preciznost detailů, jednoduchost prostor
„Přístup k tvorbě interiéru je definován v detailech. Výběr materiálů byl sestaven s důrazem na jednoduchost prostor, které by umožnily dotvoření interiéru osobními věcmi klienta, aniž by prostor působil přesyceně. Jemný odstín sádrové omítky spolu se světlou keramickou podlahou vytváří čistý podklad pro dubové truhlářské výrobky a materiálově výraznou kuchyni.

Dveřní křídlo toalety je v plné výšce bytu, aby podpořilo vertikální rozměr podélného prostoru. Absence stropního osvětlení zvýrazňuje svítidlo nad jídelním stolem. Atmosféru dotváří integrované osvětlení schodiště, nízké komody a podsvícený zadní panel kuchyňské linky. Jednostranně vetknuté monolitické schodiště je obloženo dřevěnými stupni, které přecházejí do dubové podlahy v podkroví. Odstín dubových truhlářských výrobků jsme přizpůsobili odstínu podlahy, aby se materiály vzájemně nerušily,“ konkretizuje architekt Jakub Kolarovič.

Dlouhé dřevěné schodiště se světlíkem
Jednostranně vetknuté monolitické schodiště je obloženo dřevěnými stupni, které přecházejí do dubové podlahy v podkroví. Zdroj: Matej Hakár

Geometrie jako základní výrazový prvek
Pravoúhlé tvary nábytku, schodů, hrany dveří architekt změkčil použitím kulatých prvků interiéru. Kuchyňský stůl doplňuje kulaté svítidlo. Sklon schodiště se odráží v oválném vysokém zrcadle.

Když vystoupíte po schodišti a otočíte se, všimnete si kulaté okénko – světlík ve zdi, který přivádí světlo do sprchy a také funguje jako komunikační moment (propojuje dva prostory). Dalším kruhem je zrcadlo v koupelně na patře, které však muselo být kvůli sklonu střechy seříznuto. Přesto plní funkci a zjemňuje ostré hrany.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články