- Komerční sdělení -zprávy
HomeRady a NávodyOpravdu je zastropování energií tak výhodné, nebo jen psychologická náplast?

Opravdu je zastropování energií tak výhodné, nebo jen psychologická náplast?

Patříte mezi lidi, kterým spadl kámen ze srdce, když se vláda rozhodla zastropovat ceny energií? To se dá pochopit. Vysoké ceny za plyn a elektřinu jsou problémem, který pálí většinu Čechů. Jenže opravdu jde o řešení, které nám pomůže?

Jaká rizika a nevýhody toto mimořádné vládní opatření přináší?

Jednou z největších nevýhod zastropování cen energií, je zmatek, který toto opatření může přinést na energetickou burzu. Výsledkem může být chaos, nestálost tržních cen a také další zdražování plynu a elektřiny. Dalším nepříjemným faktorem ovlivňujícím finálního spotřebitele energií je zvýšená poptávka.

Pokud se totiž náhle a na omezený čas zlevní něco, co je obvykle drahé, může dojít k výpadkům dodávek. A to jednoduše proto, že zafunguje model chování spotřebitelů, který známe všichni z obyčejných supermarketů, kde se nabízí například máslo ve slevě. Nedostane se na každého, protože každý bude chtít co nejvíc pro sebe. Proto je potřeba, aby se tržní cena energií i po zastropování udržela na optimální výši.

Zastropování lidem pomůže, i přesto bychom ale měli energiemi šetřit

Zastropování cen energií pomůže každému. Nezapomínejme ale na to, že jde primárně o řešení aktuální neúnosné situace. Stát k tomuto kroku přistoupil zejména z obav o ty nejchudší Čechy. Pro ty by totiž letošní vyúčtování za plyn a elektřinu mohlo znamenat existenční problémy. Seniorům, studentům, samoživitelům a nízkopříjmovým domácnostem by se pak mohla zdát jako vhodné řešení kdejaká rychlá půjčka. Její splácení však rodinnému rozpočtu také nepřidá.

Každý z nás by se proto měl snažit energiemi šetřit i v momentě, kdy mu ceny za elektřinu a plyn nebudou díky zastropování připadat tak vysoké. Stát v tomto směru apeluje předně na velké společnosti a podnikatele. Právě ti by totiž mohli této mimořádné pomoci, určené především skupinám ohroženým chudobou, zneužívat.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články