Patříte mezi lidi, kterým spadl kámen ze srdce, když se vláda rozhodla zastropovat ceny energií? To se dá pochopit. Vysoké ceny za plyn a elektřinu jsou problémem, který pálí většinu Čechů. Jenže opravdu jde o řešení, které nám pomůže?
Jaká rizika a nevýhody toto mimořádné vládní opatření přináší?
Jednou z největších nevýhod zastropování cen energií, je zmatek, který toto opatření může přinést na energetickou burzu. Výsledkem může být chaos, nestálost tržních cen a také další zdražování plynu a elektřiny. Dalším nepříjemným faktorem ovlivňujícím finálního spotřebitele energií je zvýšená poptávka.
Pokud se totiž náhle a na omezený čas zlevní něco, co je obvykle drahé, může dojít k výpadkům dodávek. A to jednoduše proto, že zafunguje model chování spotřebitelů, který známe všichni z obyčejných supermarketů, kde se nabízí například máslo ve slevě. Nedostane se na každého, protože každý bude chtít co nejvíc pro sebe. Proto je potřeba, aby se tržní cena energií i po zastropování udržela na optimální výši.
Zastropování lidem pomůže, i přesto bychom ale měli energiemi šetřit
Zastropování cen energií pomůže každému. Nezapomínejme ale na to, že jde primárně o řešení aktuální neúnosné situace. Stát k tomuto kroku přistoupil zejména z obav o ty nejchudší Čechy. Pro ty by totiž letošní vyúčtování za plyn a elektřinu mohlo znamenat existenční problémy. Seniorům, studentům, samoživitelům a nízkopříjmovým domácnostem by se pak mohla zdát jako vhodné řešení kdejaká rychlá půjčka. Její splácení však rodinnému rozpočtu také nepřidá.
Každý z nás by se proto měl snažit energiemi šetřit i v momentě, kdy mu ceny za elektřinu a plyn nebudou díky zastropování připadat tak vysoké. Stát v tomto směru apeluje předně na velké společnosti a podnikatele. Právě ti by totiž mohli této mimořádné pomoci, určené především skupinám ohroženým chudobou, zneužívat.